
Wsparcie kompetencyjne kadr administracji publicznej w Aglomeracji Beskidzkiej – ETAP 1
Stowarzyszenie Aglomeracja Beskidzka pozyskało dofinansowanie w wysokości 3 754 971,59 PLN na realizację projektu „Wsparcie kompetencyjne kadr administracji publicznej w Aglomeracji Beskidzkiej – ETAP 1”. Projekt będzie współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 w ramach działania 5.14. Usługi rozwojowe dla kadr administracji samorządowej (typ projektu nr 1). Całkowita wartość projektu to 4 417 613,64 PLN.
Celem głównym projektu jest usprawnienie i poprawa jakości świadczonych usług publicznych i współpracy z klientem zewnętrznym w 30 powiatowych i gminnych jednostkach samorządu terytorialnego z obszaru subregionu południowego województwa śląskiego oraz w związku ZIT - Stowarzyszeniu Aglomeracja Beskidzka poprzez podniesienie/nabycie kompetencji i kwalifikacji zawodowych zatrudnionych w/w jednostkach, w okresie realizacji projektu tj. 1 lipca 2024 r. – 30 czerwca 2026 r.
Dla kadr administracji publicznej w/w jednostek oraz osób zatrudnionych w Biurze Stowarzyszenia w ramach projektu zaplanowano organizację szkoleń, kursów i studiów podyplomowych zmierzających do nabycia kwalifikacji lub nabycia/podniesienia kompetencji, w tym cyfrowych niezbędnych do wykorzystania przez odbiorców wsparcia w zakresie realizowanych obowiązków służbowych.
Grupę docelową stanowić będzie 968 osób (760 kobiet i 208 mężczyzn) zatrudnionych w/w jednostkach zgodnie z ustawą o pracownikach samorządowych z dnia 22 marca 1990 r., art. 2 na podstawie wyboru lub mianowania lub powołania lub umowy o pracę oraz 9 osób (6 kobiet i 3 mężczyzn) zatrudnionych w Biurze Stowarzyszenia na podstawie umowy o pracę.
W ramach projektu realizowane będą kursy, szkolenia i studia podyplomowe, a także działania promocyjno-informacyjne, w tym zakup tablicy multimedialnej, rekrutacja, monitoring i ewaluacja działań projektowych.
W projekcie zaplanowano realizację następujących wskaźników:
- Liczba osób, które uzyskały kwalifikacje po opuszczeniu programu [osoby]: 782 (613K, 169M)
- Liczba osób z niepełnosprawnościami objętych wsparciem w programie [osoby]: 2 (2K)
- Liczba osób pracujących, łącznie z prowadzącymi działalność na własny rachunek, objętych wsparciem w programie [osoby]: 977 (766K, 211M)
- Liczba osób objętych wsparciem w zakresie umiejętności cyfrowych [osoby]: 221 (161K, 60M)
#FunduszeEuropejskie
HARMONOGRAM FORM WSPARCIA
ZASADA RÓWNOŚCI SZANS I NIEDYSKRYMINACJI, W TYM DOSTĘPNOŚCI DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI
Zasada równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami ma na celu zapobieganie wszelkim formom dyskryminacji, nie tylko ze względu na płeć, ale również z powodu rasy lub pochodzenia etnicznego, religii lub światopoglądu, niepełnosprawności, wieku lub orientacji seksualnej.
Jak należy rozumieć dostępność?
Dostępność – możliwość korzystania z infrastruktury, transportu, technologii i systemów informacyjno-komunikacyjnych oraz produktów i usług. Pozwala ona w szczególności osobom z niepełnosprawnościami i osobom starszym na korzystanie z nich na zasadzie równości z innymi osobami. W przypadku projektów realizowanych w polityce spójności, dostępność oznacza, że wszystkie ich produkty (w tym także udzielane usługi) mogą być wykorzystywane (używane) przez każdą osobę. Przykładami tych produktów są: strona lub aplikacja internetowa, materiały szkoleniowe, konferencja, wybudowane lub modernizowane obiekty, zakupione środki transportu.
Stosowanie ww. zasady oznacza, że wszystkie produkty projektów (w tym usługi), które otrzymają dofinansowanie, muszą być dostępne dla wszystkich użytkowników i użytkowniczek. Projekty w ramach należy realizować zgodnie z Wytycznymi dotyczących realizacji zasad równościowych w ramach funduszy unijnych na lata 2021-2027 wraz z załącznikami. W załączniku nr 2 zostały opisane Standardy dostępności: szkoleniowy, informacyjno-promocyjny, transportowy, cyfrowy, architektoniczny, które należy stosować przy realizacji projektów FERS.
Zasada równości kobiet i mężczyzn
Działania podejmowane w ramach zasady mają przyczyniać się do wyrównywania szans kobiet i mężczyzn. To przede wszystkim dbanie, aby kobietom i mężczyznom przypisywano taką samą wartość społeczną, równe prawa i równe obowiązki oraz stwarzanie możliwości wyboru drogi życiowej bez ograniczeń wynikających ze stereotypów płci.
Dążenie do wyrównywania szans kobiet i mężczyzn jest jednym z podstawowych praw Unii Europejskiej i ma swoje odzwierciedlenie w różnych dokumentach UE – traktatach, dyrektywach czy strategiach. Rozporządzenie dotyczące Europejskiego Funduszu Społecznego Plus na lata 2021-2027 podkreśla ten aspekt wskazując na potrzebę podejmowania szerszych działań w zakresie promowania zrównoważonego pod względem płci uczestnictwa w rynku pracy, równych warunków pracy i lepszej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, a także lepszego dostępu do przystępnej cenowo opieki nad dziećmi i osobami niesamodzielnymi.
W Wytycznych dotyczących zasad równościowych w ramach funduszy unijnych na lata 2021-2027 wskazano, w jaki sposób przestrzegać zasady równości kobiet i mężczyzn w ramach ww. etapów wdrażania.
Zasady równościowe - dokumenty
- Umowa Partnerstwa na lata 2021-2027 (PDF)
- Karta praw podstawowych Unii Europejskiej (PDF)
- Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych (KPON) (PDF)
- Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1060 z dnia 24 czerwca 2021 r. ustanawiające wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, Funduszu Spójności, Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury, a także przepisy finansowe na potrzeby tych funduszy oraz na potrzeby Funduszu Azylu, Migracji i Integracji, Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Instrumentu Wsparcia Finansowego na rzecz Zarządzania Granicami i Polityki Wizowej
- Wytyczne dotyczące realizacji zasad równościowych w ramach funduszy unijnych na lata 2021-2027
- Ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami
- Prawa człowieka w Unii Europejskiej i Karta Praw Podstawowych UE
- Europejski akt o dostępności (European Accessibility Act (EAA)
- Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1057 z dnia 24 czerwca 2021 r. ustanawiające Europejski Fundusz Społeczny+ (PDF)
- Strategia UE na rzecz równouprawnienia płci 2020-2025
- Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (PDF)
- Badanie ewaluacyjne dotyczące stosowania zasady równości szans kobiet i mężczyzn oraz zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami, w ramach polityki spójności 2014-2020 oraz oceny realizacji Rządowego Programu Dostępność Plus 2018-2025
- Poradnik dotyczący zasady równości kobiet i mężczyzn w funduszach unijnych na lata 2014-2020
STANDARDY DOSTĘPNOŚCI W PROJEKTACH FE SL 2021-2027
https://wsparcie.umk.pl/pliki/WLB_Odwaga-i-rownowaga.pdf