Rozwój turystycznego i kulturowego potencjału Aglomeracji Beskidzkiej Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Aglomeracji Beskidzkiej 2021-2027
Obszar Aglomeracji Beskidzkiej posiada wyjątkowe walory krajobrazowe oraz przyrodnicze, jego atrakcyjność turystyczną uzupełnia zróżnicowane dziedzictwo kulturowe, miejscowy folklor oraz sztuka ludowa. Tożsamość regionu to tradycje, miejscowa gwara, stroje ludowe, rzemiosło czy kuchnia regionalna. Tutaj przebiegają ważne regionalne szlaki turystyczne oraz szereg lokalnych szlaków pieszych i rowerowych, w tym tematycznych związanych z dziedzictwem kulturowym, historią czy środowiskiem naturalnym.
Zarówno na poziomie diagnostycznym jak i operacyjnym Strategii Zintegrowanego Rozwoju Terytorialnego Aglomeracji Beskidzkiej na lata 2021-2027 (z perspektywą do roku 2030) określono potrzebę zrównoważonej interwencji w obszarze turystyki i kultury poprzez wykorzystanie wskazanego wyżej potencjału przyrodniczo-krajobrazowego i dziedzictwa kulturowego w kierunku tworzenia nowych i wzmacniania istniejących ponadlokalnych produktów turystycznych, a także poprzez rozwój ponadlokalnych szlaków rowerowych jako nowego produktu turystycznego Aglomeracji Beskidzkiej.
Na realizację działań w obszarze kultury i zrównoważonej turystyki w naszym subregionie przeznaczonych zostanie około 40 mln euro. Interwencja funduszy europejskich przyczyni się do rozwoju ponadlokalnych instytucji kultury poprzez przekształcenie ich wielofunkcyjne centra kulturalne, animacyjne i edukacyjne, w których prowadzone będą działania na rzecz rozwoju kapitału społecznego. Stworzona zostanie nowa oferta turystyczna regionu poprzez wsparcie zabytków, a także tworzenie szlaków dziedzictwa kulturowego i historycznego. Środki przeznaczone zostaną również na budowę infrastruktury tworzącej zaplecze turystyczne dla turystów pieszych i rowerzystów, w tym również infrastruktura typu wieża widokowa czy ścieżka w koronach drzew.
Inwestycje w kulturę i turystykę zakładają respektowanie zasady zrównoważonego oddziaływania na środowisko, potrzebę rozwoju cyfrowego, zasadę dostępności dla osób ze specjalnymi potrzebami. W ramach inwestycji w tym obszarze wykorzystywane będą zielone technologie, zastosowanie znajdą materiały i technologie umożliwiające maksymalne obniżenie zapotrzebowania energetycznego. Będą to również projekty wpływające na efektywność energetyczną oraz przyczyniające się do osiągnięcia celów polityki środowiskowej w zakresie zmian klimatu.
Inwestycje w tworzenie i rozwój szlaków rowerowych (stanowiące uzupełnienie regionalnych tras rowerowych), które częściowo finansowane będą również ze środków dedykowanych turystyce i kulturze, przedstawione zostały w artykule poświęconym transportowi publicznemu i zrównoważonej mobilności, który dostępny jest pod linkiem: https://aglomeracjabeskidzka.eu/rozwoj-transportu-publicznego-i-zrownowazonej-mobilnosci-zintegrowane-inwestycje-terytori
Poniższa mapa obrazuje przedsięwzięcia z zakresu kultury i turystyki w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Beskidzkiej 2021-2027.