
Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Aglomeracji Beskidzkiej: wybrano do dofinansowania projekty z zakresu rozwoju turystyki i dziedzictwa kulturowego
Zarząd Województwa Śląskiego wybrał do dofinansowania kolejne projekty realizowane w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Beskidzkiej (ZIT). Wybrane projekty dotyczą inwestycji w infrastrukturę turystyczną, infrastrukturę rowerową regionalnych tras rowerowych oraz promowanie dziedzictwa kulturowego na terenie subregionu południowego województwa śląskiego. Ich całkowita wartość to ponad 50 mln zł, natomiast wartość dofinansowania pochodzącego ze środków europejskich ZIT i budżetu państwa to prawie 40 mln zł.
Tym bardziej miło nam poinformować, że Stowarzyszenie Aglomeracja Beskidzka będzie liderem jednego z projektów: „Szlakiem kultury Żywiecczyzny”, realizowanego w partnerstwie z Żywieckim Parkiem Etnograficznym, Gminą Milówka, Gminą Ujsoły oraz Powiatem Żywieckim. Projekt obejmuje inwestycje w placówki takie jak Muzeum Żywiecki Park Etnograficzny w Ślemieniu, Muzeum Stara Chałupa w Milówce oraz poszerzenie oferty Żywiecczyzny o nowe produkty turystyczne: Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Historycznego w modernizowanym Pałacu Kępińskich w Moszczanicy czy utworzenie ścieżki historycznej, łączącej Ujsoły z zabytkową Leśniczówką w Złatnej. Kilka projektów wybranych do dofinansowania stanowią odcinki sieci rowerowej, która powstanie na terenie subregionu południowego w ciągu kilku najbliższych lat (m. in. odcinek trasy VeloBiała w Bielsku-Białej czy odcinki trasy VeloKoszarawa w gminach: Jeleśnia i Koszarawa). Strategia Zintegrowanego Rozwoju Terytorialnego Aglomeracji Beskidzkiej na lata 2021-2027 (z perspektywą do roku 2030) przewiduje wydatkowanie ok. 50 mln euro z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 na rozbudowę spójnej infrastruktury rowerowej (szerzej pisaliśmy na ten temat tu: https://aglomeracjabeskidzka.eu/zintegrowane-inwestycje-terytorialne-aglomeracji-beskidzkiej-projekty-subregionalnej-sieci-tras).
Do dofinansowania wybrano także inne inwestycje zwiększające potencjał i ofertę turystyczną Aglomeracji Beskidzkiej, w tym dzięki modernizacji obiektów zabytkowych, takich jak Pałac w Zebrzydowicach, Muzeum Beskidzkie w Wiśle, Centrum Edukacyjno-Kulturalne „U Kossaków” w Górkach Wielkich. Nowego blasku nabiorą tereny nabrzeżne rzeki Żylicy w Szczyrku oraz rzeki Soły w Węgierskiej Górce (Trakt Cesarski), gdzie zaplanowano modernizację przestrzeni w formie szlaków kulturowo-historycznych. Szczegółowy wykaz projektów wybranych do dofinansowania znajduje się poniżej. Wybrane projekty będą realizowane w latach 2025-2027.
ZIT stanowią odpowiedź na wymogi Komisji Europejskiej i prawa wspólnotowego w zakresie kierowania przez państwa członkowskie części alokacji środków europejskich dla tzw. miejskich obszarów funkcjonalnych na podstawie opracowanych strategii terytorialnych. Warto przypomnieć, że w ramach wdrażania Strategii Zintegrowanego Rozwoju Terytorialnego Aglomeracji Beskidzkiej na lata 2021-2027 (z perspektywą do roku 2030), opracowanej przez Biuro Stowarzyszenia Aglomeracja Beskidzka, samorządy subregionu południowego województwa śląskiego otrzymają ponad 350 mln euro dofinansowania ze środków europejskich na realizację przedsięwzięć ZIT oraz przedsięwzięć strategicznych Aglomeracji Beskidzkiej.