Przejdź do treści Skip to footer
Transformacja terenów poprzemysłowych na cele środowiskowe i rozwojowe oraz inwestycje w infrastrukturę szkolnictwa zawodowego w ramach ZIT 2021-2027
Dodano: 29.11.2023

Transformacja terenów poprzemysłowych na cele środowiskowe i rozwojowe oraz inwestycje w infrastrukturę szkolnictwa zawodowego w ramach ZIT 2021-2027

W budżecie unijnym na lata 2021-2027 przewidziane zostały środki na tzw. sprawiedliwą transformację terenów pogórniczych oraz poprzemysłowych. Zgodnie z zapisami Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji, który w naszym województwie jest podstawą do wydatkowania środków Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, cały obszar Aglomeracji Beskidzkiej został uznany jako jeden z podregionów w transformacji górniczej. Środki te pomogą zniwelować istniejące różnice rozwojowe i zapewnić wysoką jakość życia i nowe możliwości rozwoju.

Prawie 6 mln euro przeznaczona zostanie na projekty z zakresu rekultywacji terenów poprzemysłowych, zdewastowanych, zdegradowanych na cele środowiskowe oraz na projekty dotyczące poprawy stosunków wodnych na obszarze oddziaływania kopalń. W Aglomeracji Beskidzkiej potrzeby w tym obszarze występują w nieczynnym kamieniołomie piaskowca w Gminie Kozy, na terenach po dawnej Cementowi Goleszów czy też terenie po byłej żwirowni wokół stawu Młyńszczok w Zebrzydowicach. Wartości środowiskowe przywrócone zostaną również na terenie dawnej oczyszczalni ścieków w Żywcu-Moszczanicy.

Kolejne środki z funduszu sprawiedliwej transformacji w wysokości 14 mln euro zostaną zagospodarowane na działania zmierzające do ponownego wykorzystania terenów poprzemysłowych, zdewastowanych, zdegradowanych na cele rozwojowe regionu, w tym cele społeczne, gospodarcze i środowiskowe. Tutaj dofinansowane zostaną m.in. projekty dotyczące adaptacji budynków poprzemysłowych na centra aktywizacji społeczno-gospodarczej, stanowiące bazę do realizacji wydarzeń publicznych, komercyjnych czy edukacyjnych, a także służące wsparciu i pobudzeniu lokalnej przedsiębiorczości, wspieraniu inicjatyw społecznych i gospodarczych. Takie inwestycje zaplanowane zostały w Bielsku-Białej, w Czechowicach-Dziedzicach, Cieszynie, Goleszowie oraz w Jeleśni. W Gminie Milówka zaplanowano zagospodarowanie terenu po byłym kamieniołomie w Kamesznicy w celu utworzenia regionalnego targowiska. Zaplanowany jest również partnerski projekt polegający na rekultywacji terenu pogórniczego poprzez zagospodarowanie obszaru po zlikwidowanej kopalni KWK Morcinek w Kaczycach na cele gospodarcze i środowiskowe, m.in. poprzez zmodernizowanie i wykorzystanie instalacji recyclingu osadu ściekowego oraz projekt rekultywacji starego składowiska odpadów zlokalizowanego w Żywcu pod budowę farmy fotowoltaicznej oraz budowę podczyszczalni odcieków przemysłowych na terenie Spółki Beskid Żywiec.

Ważnym kierunkiem działań zidentyfikowanych w Strategii, również w ramach Celu strategicznego 1: Sprawiedliwa i zielona transformacja gospodarcza Aglomeracji Beskidzkiej, jest wsparcie szkolnictwa zawodowego w celu dostosowania go do aktualnych potrzeb rynku pracy, wyzwań w zakresie transformacji cyfrowej i transformacji w kierunku zielonej gospodarki oraz inteligentnych i technologicznych specjalizacji regionu. Projektowane w tym zakresie przedsięwzięcia ukierunkowane są w szczególności na przebudowę, rozbudowę, remonty oraz doposażenie szkół technicznych i branżowych z obszaru Aglomeracji Beskidzkiej. Dzięki wdrożeniu działań inwestycyjnych uczniowie i uczennice z terenu całego subregionu będą mogli korzystać z nowoczesnej infrastruktury dopasowanej do ich potrzeb i możliwości, jak również odpowiadającej realnym potrzebom rynku pracy. Cztery powiaty, tj. Bielsko-Biała – Miasto na prawach powiatu, Powiat bielski, Powiat cieszyński oraz Powiat żywiecki w sumie otrzymają ponad 4,3 mln euro dofinansowania ze środków UE w ramach instrumentu ZIT na realizację planowanych inwestycji. Całość planowanych działań charakteryzowana jest mianem projektu zintegrowanego, który stanowi odpowiedź nie tylko na wyzwania w zakresie szeroko rozumianej transformacji, ale przede wszystkim będzie miał realny i pozytywny wpływ na rozwój całego obszaru Aglomeracji Beskidzkiej.