Poprawa efektywności energetycznej budynków publicznych i mieszkalnych oraz transformacja energetyczna oparta na odnawialnych źródłach energii (OZE) Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Aglomeracji Beskidzkiej 2021-2027
Od 6 listopada br. prowadzimy konsultacje społeczne Strategii Zintegrowanego Rozwoju Terytorialnego Aglomeracji Beskidzkiej na lata 2021-2027 (z perspektywą do roku 2030). Strategia ta jest dokumentem określającym cele i kierunki rozwoju Aglomeracji Beskidzkiej uwzględniające zdiagnozowane potencjały i potrzeby, w kontekście możliwości, które daje polityka spójności Unii Europejskiej w ramach budżetu na lata 2021-2027.
Strategia Zintegrowanego Rozwoju Terytorialnego Aglomeracji Beskidzkiej na lata 2021-2027 (z perspektywą do roku 2030) przewiduje m. in. wydatkowanie ponad 50 mln euro w subregionie południowym województwa śląskiego z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 na działania z zakresu poprawy efektywności energetycznej oraz transformacji energetycznej opartej na OZE.
Zakres ww. działań obejmuje kompleksową termomodernizację budynków użyteczności publicznej oraz mieszkalnych wielorodzinnych budynków komunalnych, w tym budynków zabytkowych, a także zmierzającą do ograniczenia zapotrzebowania na energię pierwotną na obszarze Aglomeracji Beskidzkiej. Do takich przedsięwzięć należy instalacja urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii wraz z magazynami energii, wymiana/modernizacja źródeł ciepła lub podłączenie do sieci ciepłowniczej/chłodniczej, wymiana/modernizacja instalacji CO i CWU, wymiana oświetlenia na energooszczędne, przebudowa systemów wentylacji i klimatyzacji, innowacyjne systemy do monitorowania i zużycia energii oraz inteligentne rozwiązania ograniczające zużycie energii. W każdym budynku, w którym zostaną zrealizowane działania z zakresu głębokiej modernizacji energetycznej, warunkiem realizacyjnym jest wzrost efektywności energetycznej o minimum 30% (warunek ten nie dotyczy budynków zabytkowych).
Z kolei celem działań transformacji energetycznej opartej na OZE jest m. in. rozwój energetyki rozproszonej, natomiast zakres działań obejmuje przede wszystkim inwestycje dotyczące infrastruktury służącej do produkcji i/lub magazynowania energii z odnawialnych źródeł, w tym zakup, montaż na budynkach instalacji fotowoltaicznych wraz z instalacją pomp ciepła, systemami magazynowania energii oraz budowę farm fotowoltaicznych na terenach objętych działalnością klastrów energetycznych. Inwestycje OZE realizowane będą zarówno w budynkach użyteczności publicznej, jak również skierowane zostaną do mieszkańców gmin w formie grantowej i parasolowej.
Podejmowane będą również działania edukacyjno-informacyjne, doradcze, podnoszące świadomość i wiedzę w zakresie efektywności energetycznej i wykorzystania OZE oraz zmierzające do zwiększenia świadomości i poziomu akceptacji społecznej dla polityki neutralności klimatycznej UE, w tym działania wspierające wykonanie zapisów tzw. uchwały antysmogowej, przyjętej przez Sejmik Województwa Śląskiego w kwietniu 2017 r.
Realizacja projektów pozytywnie wpłynie na poprawę efektywności energetycznej w zasobach publicznych oraz w komunalnych zasobach mieszkalnych, jak również na ograniczenie czy likwidację niskiej emisji i dywersyfikację źródeł wytwarzania energii, co z kolei przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, a także do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza. Efektem projektów będą wspólne korzyści w zakresie poprawy jakości powietrza, stanu środowiska w Aglomeracji Beskidzkiej, co ma dodatkowe znaczenie w kontekście szczególnego potencjału przyrodniczego, krajobrazowego oraz turystycznego subregionu.