5-lecie Stowarzyszenia Aglomeracja Beskidzka
Pięć lat temu powstało Stowarzyszenie Aglomeracja Beskidzka – efekt wspólnego dążenia 41 gmin i powiatów z obszaru subregionu południowego województwa śląskiego do zintegrowania działań na rzecz rozwoju naszej małej ojczyzny oraz zintensyfikowania współpracy międzyinstytucjonalnej. Dokładnie 28 października 2019 roku – podczas inauguracyjnego posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Stowarzyszenia Aglomeracja Beskidzka, zatwierdzono jego statut i wyznaczono cele i zadania. W Istebnej, w rocznicę tego wydarzenia, odbyło się kolejne posiedzenie najważniejszego gremium Stowarzyszenia, składającego się z wójtów, burmistrzów i starostów wszystkich gmin i powiatów z obszaru Aglomeracji Beskidzkiej pod przewodnictwem Prezydenta Miasta Bielska-Białej.
W pierwszej części posiedzenia oddano czas zaproszonym gościom, którzy przedstawili między innymi możliwości w zakresie pozyskiwania instrumentów finansowych dedykowanych na działania proekologiczne czy skuteczność wykorzystania materiałów ekologicznych w budownictwie i na cele adaptacji do zmian klimatu. Rozmawiano także o kulturze, zarówno w kontekście tytułu Polskiej Stolicy Kultury 2026 uzyskanego przez miasto Bielsko-Biała, jak i rozwoju festiwalu „Beskid Classics”, któremu Stowarzyszenie Aglomeracja Beskidzka patronuje już od kilku lat.
W dalszej części obrad Paweł Niklewicz – dyrektor biura Stowarzyszenia – omówił stan wdrażania tzw. zintegrowanych inwestycji terytorialnych (ZIT), w ramach których realizowane są przedsięwzięcia z zakresu efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii, zrównoważonej mobilności (w tym regionalnych tras rowerowych), kultury i turystyki, ochrony różnorodności biologicznej, szkolnictwa branżowego, niwelowania skutków działalności przemysłowej oraz wsparcia kompetencji kadr jednostek samorządu terytorialnego. Na realizację ZIT Stowarzyszenie Aglomeracja Beskidzka pozyskało dla swoich członków środki europejskie w wysokości blisko 157 milionów euro. Dodatkowo w ramach opracowanych przez biuro Stowarzyszenia dokumentów, czyli Strategii Zintegrowanego Rozwoju Terytorialnego Aglomeracji Beskidzkiej na lata 2021-2027 (z perspektywą do roku 2030) oraz Planu zrównoważonej mobilności dla Aglomeracji Beskidzkiej 2040+, do subregionu trafiły środki europejskie na projekty strategiczne - planowany w Bielsku-Białej węzeł przesiadkowy czy rozwój zeroemisyjnej mobilności obszaru wokół Jeziora Żywieckiego i Międzybrodzkiego. Zatem całkowita kwota środków z Unii Europejskiej, które trafią do Aglomeracji Beskidzkiej w okresie 2021 – 2027 wynosi 350 mln euro.
Rocznicowe spotkanie wszystkich członków Stowarzyszenia było okazją do podsumowań oraz wskazania wyzwań na kolejne lata współpracy samorządów. Wśród najważniejszych działań Stowarzyszenia w pierwszym okresie działalności podkreślono udział w Programie Kolej+, który zaowocował pozyskaniem finansowania na modernizację linii kolejowych nr 190 na odcinku Skoczów – Bielsko-Biała oraz Żywiec – Sucha Beskidzka, jak również negocjacje dotyczące alokacji środków europejskich dla subregionu na lata 2021-2027. Podsumowując spotkanie, Przewodniczący Stowarzyszenia – Jarosław Klimaszewski, zwrócił uwagę na istotę współpracy samorządów w ramach Aglomeracji Beskidzkiej w kontekście skuteczności pozyskiwania środków europejskich na realizację inwestycji ukierunkowanych na poprawę jakości życia naszych mieszkańców, z uwzględnieniem faktu, że Unia Europejska mocno wspiera regiony i partnerstwa.